0 نفر به این مطلب رای داده است.

1397-07-19 09:18:43

گیربکس های اتومات عموما به نگهداری بیشتری نیاز دارند و همچنین تعمیرات این نوع گیربکس به مهارت های بالایی نیاز دارند. معمولا وقتی یک گیربکس اتومات به مشکل بر میخورد و به تعمیر احتیاج پیدا می کند، پس از تعمیر عین روز اول نمی شود. گاها با ایرادهایی همراه می شوند که بسته به مهارت تعمیر کار و یا حتی لوازم مصرفی در تعمیر ایجاد می شوند. شایع ترین ایراد بعد از تعمیر می توان به نحوه نامطلوب تعویض دنده چه در ابتدای راه افتادن که با تکان خوردن ماشین و یا در حال حرکت اتفاق می افتد. گیربکس های اتوماتیک انواع مختلفی دارند.

کلیه اتومبیل های امروزی ( 1995 با بالا ) توسط کامپیوتر کنترل می شوند، کامپیوتر گیربکس اتومات دو کار را انجام می دهد :

1 – راه اندازی گیربکس و دریافت اطلاعات از موتور، گیربکس، ABS و از طریق این اطلاعات فرمان های انجام عملیات گیربکس از قبیل تنظیم فشار روغن و تعویض دنده ها را انجام می دهد.

2- همزمان با شماره 1 ، کار دومی نیز انجام میگیرید که آن عیب یابی است که در صورت تشخیص عیب هایی که برای کامپیوتر تعریف شده است دستور دارد وارد دنده  اضطراری شود که این وضعیت برای جلوگیری از خرابی بیشتر و ماندن اتومبیل در راه است و راننده متوجه خواهد شد که گیربکس مشکلی دارد و باید سریعتر به تعمیرگاه مراجعه کند.

 که اعلام این وضعیت در نیسان مورانو: چراغ CVT در هنگام بروز عیب و مشکل در گیربکس روشن می شود.

خودروهای پژو 206 و 207 و پژو پارس و کلیه خودروهای فرانسوی با گیربکس AL4  با 3 بار چشمک زدن چراغ S* همراه با صدای بوق و ضربه و وارد شدن گیربکس به دنده 3 و ماندن در همین وضعیت خواهد بود .

مرسدس بنز: روشن شدن چراغ (engine check) و دنده عوض نکردن یا ضربه زدن در تمامی دنده ها

بی ام دبیلو (BMW): روشن شدن چراغ دنده به رنگ زرد یا قرمز و دنده عوض نکردن یا ضربه در تمامی دنده ها

مزدا 3: روشن شدن AT

مزدا 323: چشمک زدن چراغ hold و دنده عوض نکردن و ماندن در دنده 3

نیسان ماکسیما: چراغ AT که مختص به وضعیت گیربکس اتومات می باشد در حالت عادی پس از باز شدن سوئیچ به مدت 2 ثانیه روشن و سپس خاموش می شود اما در صورت وجود عیب و مشکل در گیربکس این چراغ 10 بار چشمک زده سپس خاموش می شود.

نیسان مورانو : چراغ CVT در هنگام بروز عیب و مشکل در گیربکس روشن می شود .

هیوندای و کیا: در این نوع از خودروها در صورت بروز مشکل و عیب Check engine  روشن شده و روشن باقی می ماند .ممکن است به این مطالب علاقه مند باشید


تعمیرگاه نیسان
تعمیرگاه نیسان

تعمیرگاه نیسان


ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

0 دیدگاه