ضرورت وجود یا عدم وجود دی لایت در خودرو

0 نفر به این مطلب رای داده است.

1397-07-05 10:27:22

خلاصه این مطلب:

دی‌لایت (Daylight)، ال ای دی روز یا روشنایی در روز؛ اکثر افراد علاقه مند به دنیای خودرو با این نام آشنا هستند. دی لایت یکی از ویژگی های مهم در خودروهای جدید محسوب می شود اما دلیل اینکه این کارایی کمتر در ایران مورد توجه قرار گرفته چه می تواند باشد؟

کاربرد دی لایت در خودرو

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که دی لایت در خودرو شما چه نقشی دارد؟ آیا ضرورتی دارد که از دی لایت در خودرو استفاده شود؟

  • پاسخ سوالات شما اینجاست. ما قصد داریم در این مقاله به بررسی دقیق تری درباره این قطعه از خودرو بپردازیم. با ما همراه باشید.

بیایید ابتدا به معرفی دی لایت (daylight) بردازیم.

دی‌لایت (Daylight)، ال ای دی روز یا روشنایی در روز؛ اکثر افراد علاقه مند به دنیای خودرو با این نام آشنا هستند. دی لایت یکی از ویژگی های مهم در خودروهای جدید محسوب می شود اما دلیل اینکه این کارایی کمتر در ایران مورد توجه قرار گرفته چه می تواند باشد؟ پاسخ های متعددی وجود دارد برای این که رانندگان از این ویژگی خودرو خود استفاده نکنند. اگر نگاهی به تاریخچه دی لایت بیندازیم متوجه خواهیم شد که  مهمترین دلیل استفاده از دی لایت چه بوده و عدم استفاده از این ویژگی در ایران چیست.

این ویژگی (دی لایت) ابتدا درکشورهای حوزه اسکاندیناوی که به علت شرایط خاص جوی و مه آلود بودن دائمی هوا مجبور به روشن نمودن چراغ های خودرو در بیشتر فصول سال بودند ابداع شد. پس بهترین دلیل برای عدم استفاده از دی لایت در ایران همین شرایط جوی متفاوت می تواند باشد. شرایط آفتابی و بدون مه در ایران ضرورت استفاده از این چراغ ها را در خودرو منتفی می کند.دومین دلیل عدم استفاده از دی لایت فرهنگ سازی و عدم آگاهی اکثریت از این قابلیت خودرو می باشد.چه بسا این عدم آگاهی باعث به اشتباه افتادن این افراد می شود و سعی می کنند با هشدار دادن مدام به رانندگانی که از این ویژگی در حین رانندگی استفاده میکنند باعث حواس پرتی و مشکلات بعد آن در حین رانندگی شوند. طبق گفته رانندگان آگاه آنها به همین دلیل تصمیم به عدم استفاده از دی لایت خودرو خود می گیرند.

البته دلایل ذکر شده درباره عدم استفاده از دی لایت در ایران براساس تحقیق و بررسی میدانی نویسنده می باشد و منبع مدونی بر ذکر این دلایل وجود ندارد.

خب حال بهتر است به بررسی کاربرد دی لایت بپردازیم.

ایده اصلی استفاده از چراغ های دی لایت آن است که نور این چراغ ها در طول روز می تواند نظر سایرین را به وجود خودرو جلب کند و از بروز تصادفات احتمالی جلوگیری کند، هرچند این مسأله مخالفینی هم دارد.

البته در کشور های آمریکایی بعد از این که تعداد تصادفات عابران پیاده با خودروها زیاد شد این کشورها به فکر استفاده از این ویژگی افتادند که نتایج خوبی در کاهش این قبیل تصادفات نیز به همراه داشت با جود این که در این کشورها نه خبری از مه آلودگی بود ونه هوای آلوده.

اگرچه همانطور که گفته شد در ایران با وجود آمار بالای تصادفات هنوز عده زیادی کاربرد بهتری از زیبایی برای دی لایت پیدا نکرده اند و خودروسازهای داخلی نیز به نصب این آپشن بر روی خودروهای خود تن نمی دهند. 

 ممکن است به این مطالب علاقه مند باشید


تعمیرگاه نیسان
تعمیرگاه نیسان

تعمیرگاه نیسان


ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

0 دیدگاه