همه چیز درباره واترپمپ خودرو و مراحل تعمیر آن

0 نفر به این مطلب رای داده است.

1397-07-05 08:03:08

خلاصه این مطلب:

پمپ آب یا همان واترپمپ چقدر برای سیستم خنک کننده اهمیت دارد؟ برای فهم راحت تر این موضوع می توان واترپمپ را با قلب انسان مقایسه کرد که اگر از کار تلمبه زدن بیفتد، جریان خون وجود نخواهد داشت و فرد خواهد مرد.

عملکرد واترپمپ در خودرو

پمپ آبرسانی موتور

در بسیاری از مواقع معمولا اجزای کوچک موتور خودرو کمتر مورد توجه قرار می گیرند، در صورتی که بسیاری از همین قطعات کوچک برای این که همه چیز به خوبی پیش برود، از اهمیت زیادی برخوردارند. پمپ آب هم یکی از همین قطعات است که در زمینه خنک کردن موتور نقش بسیار مهمی بازی می‌کند و یکی از پمپ‌های موجود در پیشرانه است که در بین عموم به نام لاتین آن یعنی واتر‌پمپ شناخته می‌شود که  اهمیت بالایی دارد زیرا  وظیفه چرخش آب را درون بلوک سیلندر و سر‌سیلندر برعهده داشته و کوتاهی از وظیفه آن برابر با سوختن واشر سیلندر در مرحله اول و قفل شدن موتور در آخرین مرحله است که هر کدام هزینه‌های خاصی را بر دوش راننده خواهند گذاشت.

این پمپ پرقدرت آب را به شدت و با سرعت بالایی درون موتور می چرخاند.واتر پمپ از دو ناحیه :1) قسمت فیبر و فنر 2) بخش پره‌های آب‌پخش‌کن آن دچار خرابی می‌شود.

فیبر و فنر همان آب‌بندی است که دور محور اصلی واتر پمپ قرار دارد و اجازه نمی‌دهد تا آبی که در چرخه خنک‌کاری است، به پشت آن نفوذ کند. چرا که نفوذ آب باعث خرابی بلبرینگ این قطعه شده و در نهایت منجر به قفل شدن و گریپاژ آن خواهد شد. برای همین در پشت این قسمت یک سوراخ قرار می‌دهند تا با خرابی فیبر و فنر و در نتیجه عبور آب از آن به سمت بلبرینگ، آب از این سوراخ بیرون بریزد و راننده را از خرابی آن مطلع کند.

حالت دیگر خرابی واتر پمپ مربوط به اکسید شدن پره‌های آب‌پخش‌کن آن است. این قطعه دائما در تماس با آب قرار دارد و به مرور زمان دچار زنگ‌ زدن و پوسیدگی می‌شود. در نتیجه آب از سوراخ‌هایی که به مرور زمان بر روی پره‌های آب‌پخش‌کن ایجاد می‌شود، عبور خواهد کرد و در نتیجه دبی آبی که واتر پمپ درون سیستم می‌چرخاند کاهش پیدا می‌کند. این اتفاق منجر به کاهش چرخش آب خواهد شد و موتور کم کم گرم می شود. استفاده مداوم از ضد یخ که نقش ضد‌خورندگی نیز دارد، از پوسیدگی و سوراخ شدن پره‌های واتر پمپ جلوگیری خواهد کرد.

از آنجاییکه واتر پمپ از بخش های  ضروری سیستم خنک کننده ی خودروی می باشد. در مقاله بعدی به توضیح فرایند تعمیر واتر پمپ می پردازیم که یکی از کارهایی است که از حداقل پیچیدگی برخوردار است و تقریبا هرکسی قادر به انجام آن خواهد بود.

 

 ممکن است به این مطالب علاقه مند باشید


تعمیرگاه نیسان
تعمیرگاه نیسان

تعمیرگاه نیسان


ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

0 دیدگاه