نقش سنسور های خودرو

0 نفر به این مطلب رای داده است.

1397-07-23 09:31:42

نقش سنسورها در خودرو

از نظر تعمیرکاران خودرو تعمیر کردن اتومبیل های جدیدتر نسبت به خودروهای قدیمی تر سخت تر می باشد و دلیل این امر هم این می باشد که تکنولوژی های به کار رفته در خودروهای جدید هم بیشتر می شوند و هم پیچیده تر است .

دراتومبیل های جدیدی که به صورت انژکتوری می باشند یک کامپیوتر کوچک وجود دارد که اطلاعات لازم را از «سنسور» ها دریافت می کنند . در گذشته ها اکثر کارهایی که مربوط به اتومبیل ها بوده است به صورت مکانیکی بوده است ولی امروزه خودرو ها به صورت الکترونیکی شده اند .

این که امروزه خودروها به صورت الکترونیکی درآمده اند سبب کارکردن بهتر خودروها شده است ولی متاسفانه تعمیرات آن ها سختتر شده است. عملکرد الکترونیکی خودروها بوسیله ی قطعه ای کوچک انجام میگیرد. این کامپیوترهای کوچک در خودروها نام های مختلفی به خود گرفته اند که بعضی از شرکت های سازنده به آن PCM, ECM و بعضی ECU می گویند البته نام های دیگر هم برای این قطعه الکترونیکی متداول است که از بحث ما خارج است.

روشی که اطلاعات خودرو به کامپیوتر ارسال می شود بوسیله سنسورها انجام می شود آنها مانند چشم و گوش کامپیوتر هستند. به محض اینکه اطلاعات به ECU یا همان کامپیوتر خودروی شما می رسد پروسس می شود و دستور لازم را صادر می کند.

اطلاعات مفید درباره سنسورهای خودرو

سنسور ها یا حسگرها بخش های مهمی از یک خودروی امروزی را تشکیل می دهند. در این پست قصد داریم بیشتر درباره دو مورد ازمهم ترین این سنسورها درخودرو توضیح دهیم .

سنسور دمای آب :

یکی از مهمترین سنسورهای خودرو ,سنسور دمای آب است.که در ادامه به بررسی وظایف آن می پردازیم.

چنانچه دمای موتور افزایش یافته و خودرو گرم شود این سنسور دور موتور را کاهش می دهد تا به دور عادی خود برسد.

در برخی از مدل ها باعث فعال سازی فن سیستم خنک کننده می شود.

معمولا محل تعبیه سنسور دمای آب در بیشتر خودرو ها بر روی محفظه ترموستات است .

این سنسور تنظیم زمان پاشش سوخت و آوانس جرقه زنی در موقع گرم شدن خودرو را به عهده دارد.

نکته : آوانس یعنی جلو انداختن زمان جرقه زنی نسبت به حالت استاندارد تا برای دست یابی به سرعت بیشتر خودرو ، سرعت حرکت پیستون افزایش یابد.

به بیان آشکار کار سنسور دمای آب این است که درجه دمای آب را به سیستم ECU ارسال می کند تا دمای موتور را تصحیح کرده و به خنک شدن آن کمک کند و همچنین برای بهتر روشن شدن خودرو، به کمک سنسور دور آرام می رود ..

برای عیب یابی این سنسور در صورت چک کردن دمای خودرو با دستگاه دیاگ ،اگر دما منفی چهل درجه بود این سنسور خراب شده است و باید تعمیر یا تعویض گردد .

سنسور دور موتور :

یکی دیگر از مهم ترین سنسورهای خودرو ، سنسور دور موتور است که از قطعات مهم خودرو محسوب شده و در صورت خرابی آن خودرو استارت خورده ولی روشن نمی شود .وظایف این سنسور به شرح ذیل می باشند.

  • تنظیم نمودن دور آرام موتور
  • تنظیم آوانس جرقه زنی
  • تشخیص میزان دور موتور
  • تشخیص موقعیت نقطه مرگ بالا یا جرقه زنی سیلندر یک

چنانچه این حسگر عملکرد خود را از دست بدهد تحت هیچ شرایطی خودرو روشن نخواهد شد و اگر روشن باشد خاموش خواهد شد . گاهی با جمع شدن روغن و گریس در دور موتور باعث اختلال ارسال اطلاعات این سنسور به ECU می شود که باعث درست کار نکردن این سنسور و بروز مشکل می شود .ممکن است به این مطالب علاقه مند باشید


تعمیرگاه نیسان
تعمیرگاه نیسان

تعمیرگاه نیسان


ارسال دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

0 دیدگاه